MAVS TRACK TEAMS GET SET TO HEAD NORTH TO NORMAN FOR THE 40TH JOHN JACOBS INVITATIONAL

Jasmine Walls
 
Jasmine Walls
 

April 9, 2009

Arlington, Texas -

UTA will send athletes from both the men's and women's track teams to Norman, Oklahoma this weekend to compete in the 40th annual John Jacob Invitational.

Many Mavs are coming off of season best times in last weekend's Texas Relays that has a handful of them ranked nationally.

According to rankings done by usatfccca.org, Canadian born sprinter Jarid Vaughan is ranked 12th nationally in the 100 meters after posting his 10.23 mark. Junior Andrew Duncan III is tied for the 20th best mark in the high jump nationally with his 2.05m jump and also the fleet-footed Jasmine Walls has the 16th fastest time nationally in the 200 meters with a time of 23.23.

The Mavericks will face similar competition they saw last weekend at the Texas Relays. Big 12 schools OU, Oklahoma State and Kansas will send athletes as well as cross town rival SMU, Arkansas and Oral Roberts (Tulsa). The Lady Mavs will especially have it's work cut out for them on Saturday competing against OU and Arkansas, who both come into the meet ranked in the top-25 nationally.

The action begins Saturday with men's and women's field events. The women's javelin is first up at 10 a.m. The track events are scheduled to start at 12:45 p.m. with the women's 5,000 meter run.

Live results of Saturday's action will be available on soonersports.com.

Here is a schedule of UTA athletes competing this weekend:

Women's 100m Dash: Toomer, Clarissa Guerra, Andie Gentle, Bianca Bohannon, Lakeisha Files, Jennifer Thompson, LaDoreal Walls, Jasmine

 

 

Women's 200m Dash: Strong, Kimberly Bohannon, Lakeisha Guerra, Andie Culbertson, Brittany Files, Jennifer Gentle, Bianca Hopkins, Antonia Roberts, Sherrelle Toomer, Clarissa Walls, Jasmine

Women's 400m Dash: Culbertson, Brittany Hopkins, Antonia Roberts, Sherrelle

Women's 800m Run: Mose, Christina Abuto, Esther Carey, Jennifer Erlingson, Caroline Ford, Perri

Women's 1,500m Run: Ford, Perri

Women's 5,000m Run: Chebii, Lydia McMahon, Amanda

Women's 100m Hurdles: Johnson, Sydney Strong, Kimberly Thompson, Doxie Dishmon, Charquenta Dudley, Markeisha

Women's 400m Hurdles: Johnson, Sydney Turner, Megan Thompson, Doxie Dudley, Markeisha

Women's 4 x 100m Relay:

Women's 4 x 400m Relay:

Women's High Jump: Green, Ryan Dishmon, Charquenta

Women's Long Jump: Strong, Kimberly Bohannon, Lakeisha Guerra, Andie Thompson, LaDoreal

Women's Triple Jump: Gonzales, Jazmine

Women's Shot Put: Strong, Kimberly

Women's Pole Vault: Sammy Nash Chelsea Pope Nina Guerrero Kayla Kirk

Men's 100m Dash: Gray, Cordero Ajibade, Olayinka Majors, Byron Davis, Michael

Men's 200m Dash: Gray, Cordero Byrd, Michael Ajibade, Olayinka Beckwith, Eddie Fujiwara, Takeshi Phillips, Gerrick Vaughan, Jarid Davis, Michael Rene, Anthony

Men's 400m Dash: Beckwith, Eddie Byrd, Michael Fujiwara, Takeshi Phillips, Gerrick Rene, Anthony

Men's 800m Run: Davis, Zach Rous, Darren Schwarzkopf, Heinz Campos, Idilio Jones, Adolphus

Men's 1,500m Run: Hood, Ozie Campos, Idilio

Men's 110m Hurdles: Cloud, Jared

Men's 400m Hurdles: Deckard, Aaron Hoyle Jr., Curtis Robinson, Dwight Sancho, Roger Williams, Aundrea Cloud, Jared

Men's 3,000m Steeplechase: Schwarzkopf, Heinz Zura, Zach Yuen, Garrett

Men's 4 x 400m Relay:

Men's High Jump: Clements, Isiah Duncan, Andrew Usrey, Blake

Men's Long Jump: Duncan, Andrew: 7.17m Gerenski, Yavor

Men's Triple Jump: Duncan, Andrew Gerenski, Yavor

Men's Discus Throw: Christopherson, David Jones, Adolphus

Men's Hammer Throw: Christopherson, David

Men's Javelin: Jones, Adolphus Cloud, Jared

Men's Pole Vault: Wade Hayes Cory Carswell Chris Machisak

SHOP NOW

at the Official Online Store